Etapy realizacji
Jeśli poznasz zalety inteligentnego domu jesteśmy pewni, że zdecydujesz się zastosować te rozwiązania u siebie i nawiązać współpracę z firmą IntHome. Realizacjia systemu składa się z kilku etapów, podczas których bardzo ważna jest współpraca na linii inwestor – integrator. Tylko dzięki zaangażowaniu każdej ze stron uda się stworzyć system skrojony na miarę potrzeb, którego cena nie zwala z nóg.
1. Uzgodnienia z inwestorem
Ważny etap realizacji, podczas którego poznawane są potrzeby i wymagania klienta. Zapoznajemy się z projektem budynku, projektem wykończenia wnętrz, warunkami przyłącza. Na podstawie uzgodnień powstaje projekt instalacji. Bardzo ważny jest kontakt do firm zajmujących się innymi instalacjami m.in. ogrzewanie, klimatyzacja, rekuperacja w celu uzgodnienia sposobu ewentualnej integracji.
2. Projekt
Projekt, wykonany na podstawie uzgodnień, składa się z kilku części
- projekt instalacji elektrycznej – umiejscowienie oświetlenia, gniazd wtykowych, rolet oraz „serca” inteligentnego domu – rozdzielni elektrycznej
- projekt instalacji KNX – miejsce montażu przycisków, czujek ruchu, obecności, paneli wizualizacyjnych, stacji pogodowej itp
- projekt instalacji alarmowej – czujki pir, kontaktrony, bariery podczerwieni, manipulatory, sygnalizatory, centrale
- projekt instalacji RTV i CCTV(monitoring)
- projekt sieci lokalnej LAN
- projekt oświetlenia awaryjnego
- inne instalacje takie jak sterowanie bramą garażową i wjazdową, kontrola dostępu i inne
- projekt instalacji multiroom
- doboru, obliczeń i sposobu ułożenia przewodów
- wykazu obwodów
- opisu funkcji inteligentnego domu
- schematu ideowego i rzutu rozdzielni
- planu zacisków przyłączeniowych
Warto, aby każdą inwestycję poprzedzały odpowiednie uzgodnienia i wykonany projekt. Projekt powinien zostać zawsze wykonany na opcję najbardziej zaawansowaną. Kilka metrów przewodu to tylko ułamek procenta całej instalacji, a droga do ewentualnej rozbudowy pozostaje otwarta. Dobrym przykładem jest stacja pogodowa mierząca opady, nasłonecznienie czy prędkość wiatru. Z różnych względów jest bardzo często dokładana później. Jednak dobrze wykonany projekt uwzględnia możliwość dołożenia stacji nawet po kilku latach.
Warto zrezygnować z usług firmy, która twierdzi, że wykonanie projektu nie jest konieczne. Może to zaowocować niezadowoleniem z instalacji, a także problemami z rozbudową w przyszłości.
3. Ułożenie instalacji elektrycznej, sterowniczej, alarmowej, AV, teletechnicznej
Po zaakceptowaniu przez klienta projektu rozpoczyna się proces ułożenia przewodów. Zazwyczaj ten etap jest realizowany przez zaprzyjaźnione z nami firmy elektroinstalacyjne. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby przewody
zostały ułożone przez firmę zaprzyjaźnioną z inwestorem. Udzielamy wtedy przeszkolenia i nadzorujemy proces ułożenia przewodów. Po wykonaniu wszystkich pracy wykończeniowych, które mogą uszkodzić przewody, a przed ostatecznym malowaniem/tapetowaniem, należy sprawdzić ciągłość poszczególnych żył oraz rezystancję przewodów. Pozwoli to uniknąć napraw uszkodzonych przewodów w wykończonych już wnętrzach.
4. Budowa rozdzielni
Równolegle do układania przewodów na obiekcie budowana jest rozdzielnia elektryczna. Dostarczona na budowę rozdzielnia jest już wpełni wyposażona. W rozdzielnicy znajduję się m.in. :
- Rozłącznik główny – odłącza zasilanie dla całego budynku
- Wskaźnik kontroli faz – daje informację o obecności lub braku poszczególnych faz
- Zabezpieczenie przepięciowe B+C – ochrona przed skutkami uderzenia pioruna lub innymi przepięciami
- Zabezpieczenia różnicowoprądowe – zapewnia ochronę przed dotykiem pośrednim i pojawieniem się niebezpiecznego napięcia na obudowie
- Zabezpieczenia nadmiarowoprądowe popularnie zwane „S” – chronią przed zwarciem lub zbyt dużym poborem prądu
- Elementy systemowe i wykonawcze systemu KNX – zasilacz KNX do zasilenia magistrali, urządzenia załączające i ściemniające oświetlenie, urządzenia sterujące żaluzjami i inne
- Listwy zaciskowe do podłączenia przewodów
- Pozostałe urządzenia m.in. zasilacze awaryjne UPS, zasilacz domofonu
Rozdzielnie można wykonać również na budowie, jednak nie zalecamy tego typu rozwiązań. Istnieje wtedy możliwość popełnienia trudno wykrywalnych błędów, które będą skutkować niesprawną instalację. Istnieje również ryzyko powstania plątaniny kabli, która utrudnia późniejszy serwis. Po wykonaniu rozdzielni ważne jest sprawdzenie stanu izolacji, oraz ciągłości przewodów ochronnych wewnątrz. Budowane przez nas rozdzielnie posiadają protokół, który potwierdza należyty stan wykonania.
5. Podłączenie rozdzielni
Rozdzielnia jest sercem systemu. To w niej łączą się wszystkie przewody z całego domu. Dostarczona na budowę
rozdzielnica jest w pełni kompletna. Elektrykowi pozostaje jedynie podłączyć przewody zgodnie z projektem. Ta prosta z pozoru czynność, często sprawia problemy doświadczonym elektrykom, którzy wcześniej nie mieli kontaktu z tego typu instalacjami. Jednak dobrze wykonany projekt pozwala zminimalizować możliwość popełnienia pomyłki.
6. Montaż urządzeń w pomieszczeniach
Po zakończeniu prac brudnych następuje montaż urządzeń w pomieszczeniach. Jest to spore pole do popisu dla klienta/projektanta wnętrz. Mnogość przycisków KNX przyprawia o zawrót głowy. Można wybierać spośród nowoczesnego lub klasycznego designu. Jeśli jednak nic nie przypadnie nam do gusty, w co szczerze wątpimy, istnieje możliwość podłączenia tradycyjnych przełączników do instalacji inteligentnej. Montowane są też elementy systemu alarmowego oraz gniazdka elektryczne, TV czy internetowe.
7. Wstępne uruchomienie systemu
Po zamontowaniu wszystkich urządzeń następuje uruchomienie systemu. System jest programowany zgodnie z ustaleniami zawartymi w projekcie. Teraz domownicy mają czas zapoznać się z systemem i pomyśleć o ewentualnej zmianie funkcjonalności.
8. Finalne uruchominie systemu
Bardzo często, po zapoznaniu się z systemem, użytkownicy chcę dokonać pewnych zmian. Nie jest to jednak problem, jak ma to miejsce w tradycyjnej instalacji. System KNX sprawia, że jeden przycisk sterujący dziś światłem w kuchni, po przeprogramowaniu, steruje roletą w salonie.
9. Przekazanie dokumentacji inwestorowi
Po zakończeniu inwestycji przekazujemy inwestorowi pełną dokumentację. Znajduje się w niej program wgrany do urządzeń KNX, projekt powykonawczy instalacji oraz pełen zestaw pomiarów elektrycznych niezbędnych do odbioru domu.
10. Zadowolenie klienta z instalacji oraz firmy IntHome 😉